Kto może wykonać analizę bezpieczeństwa maszyn?

Poprawne działanie maszyn w miejscu pracy to sprawa mogąca zaważyć na bezpieczeństwie pracowników. Najdrobniejsza awaria czasami potrafi przyczynić się do groźnego wypadku, więc zadbanie o dobry stan maszynerii powinno być kluczową kwestią. Jej ocena to część analizy bezpieczeństwa maszyn, o której więcej dowiesz się z tego artykułu.

Do kogo należy obowiązek wykonania analizy?

Każdy producent maszyny musi dopilnować tego, by dany sprzęt przeszedł kompleksową ocenę ryzyka. Określa to dyrektywa maszynowa 2006/42/WE, jednak nie precyzuje ona, że to sam właściciel firmy musi zająć się analizą. Może zatem zatrudnić do tego osobę zewnętrzną, co nierzadko daje znacznie lepsze efekty.
Analiza wykonana przez osobę z zewnątrz cechuje się zazwyczaj większą obiektywnością, ponieważ rzadko kiedy inspektor zna kompleksowo całą firmę. Dzięki temu może lepiej skupić się wyłącznie na powierzonym zadaniu. Jako że specjalizuje się zazwyczaj wyłącznie w tego typu działalności, to jest także na bieżąco ze wszystkimi aktualnymi normami, co przekłada się na większą skuteczność i wiarygodniejszą analizę.

Z jakich etapów składa się analiza bezpieczeństwa maszyn?

Najczęściej stosowana metoda oceny ryzyka to norma PN-EN ISO 12100:2012. Określa ona kilka etapów, z których powinna składać się dobra analiza. Pierwsza część obejmuje ustalenie funkcji maszyny, po czym następuje określenie zagrożeń, jakie mogą wystąpić podczas jej użytkowania. Następnie należy oszacować ryzyko wynikające z wcześniej ustalonych niebezpiecznych wypadków, a na koniec powinno się zaznaczyć, jak bardzo istotne jest wyeliminowanie konkretnych aspektów. Całość powinna zostać dokładnie opisana w odpowiedniej dokumentacji.

kobieta na budowie

Jakie aspekty są brane pod lupę?

Maszyna powinna zostać zbadana w każdym możliwym aspekcie, a także należy wypróbować możliwe skutki nieprzewidzianych sytuacji. Szczególnie dużo uwagi warto poświęcić przewidywanemu oraz nietypowemu zastosowaniu sprzętu i co może wyniknąć z tego typu akcji. Musi także zostać stworzony opis warunków, w jakich urządzenie może pracować bez stwarzania ryzyka niebezpiecznej sytuacji.

W dalszych etapach inspektor przygląda się wszystkim możliwym zagrożeniom z podziałem m.in. na te elektryczne, powodowane przez hałas lub np. kontakt z substancjami wewnątrz urządzenia. Wszystkie te ryzykowne sytuacje muszą zostać ocenione i na tej podstawie określa się, jak bardzo istotne jest zminimalizowanie wystąpienia danych okoliczności.

Co składa się na dokumentację analizy?

Dokumentacja musi zawierać jak najbardziej szczegółowe informacje pozyskane w trakcie wykonywania analizy. Składa się na nią nie tylko opis zagrożeń, lecz także dane techniczne maszyny, takie jak jej maksymalne obciążenie, czy zakres temperatur, w jakich może ona pracować. Istotny jest również spis środków ochronnych i wynik oceny ryzyka.

Poprawnie wykonana analiza bezpieczeństwa maszyny zmniejsza ryzyko wypadku z jej udziałem. Obok szkolenia BHP powinna być zatem priorytetem każdego pracodawcy.

Chcąc skorzystać z usługi analizy bezpieczeństwa maszyn, zajrzyj na masil.pl.