Jakie obuwie BHP wybrać?

Buty ochronne i robocze stanowią bardzo ważny element odzieży dla pracowników w wielu zakładach przemysłowych, zespołach pracy fizycznej i nie tylko. Są podstawą kompletnego stroju roboczego, zapewniają wygodę podczas wykonywania obowiązków i pozwalają zachować bezpieczeństwo, zdrowie i dobrą kondycję. Wybór właściwych butów ochronnych i roboczych jest czynnością, którą musi zająć się pracodawca w związku z występowaniem w zakładzie określonych warunków.

Odpowiednia oferta obuwia roboczego

Wybierając buty robocze i ochronne, trzeba bezwzględnie przestrzegać przepisów bhp w pracy oraz wszelkich wymagań tego typu obowiązujących w danym zakładzie. Poza tym, podstawą nabycia obuwia jest ich jakość i poprawna ocena warunków, na jakie będą narażeni pracownicy zatrudnieni na różnych stanowiskach. W sprzedaży dostępne są różne modele i rozmiary butów, co ma na celu zapewnienie noszącym maksymalnej ochrony na niezbędnym poziomie i umożliwienie im wykonywania poprawnie wszystkich obowiązków. Większość obuwia roboczego to produkty wzmacniane i raczej zabudowane, ale można wśród nich znaleźć też np. sandały czy klapki, gumowce i wiele innych. Wszystko zależy od stanowiska i powiązanych z nim cech charakterystycznych.

Odzież bhp, a więc i buty, pełni rolę ochronną, ale też np. reprezentacyjną. Liczą się nie tylko dodatkowe cechy obuwia, ale również ich wygląd i jakość. W wielu zakładach pracy niezbędne jest dobranie butów do stroju tak, by prezentowały się schludnie i profesjonalnie. Ten wymóg można zrealizować poprzez robienie zakupów w nowoczesnych, rekomendowanych sklepach, które oferują wybór towarów od najlepszych producentów. W ofercie nie brakuje różnych i specjalistycznych modeli. Nietrudno jest dobrać obuwie dla mężczyzn i kobiet, niezależnie od noszonego rozmiaru i wymogów narzucanych przez zakład.

Co jest ważne w przypadku obuwia roboczego?

Wybór butów spełniających wymogi bhp w pracy powinien być dokonany zgodnie z regulaminem danego zakładu i specyfiką stanowiska. Często można spotkać się z zaleceniem nabycia kilku par na zmianę bądź innego obuwia zależnie od pory roku. Najważniejszą cechą butów powinny być możliwości ochronne odpowiednie do obecnych zagrożeń w miejscu pracy, np. temperatury lub ryzyka emisji niebezpiecznych substancji chemicznych. Ich część wierzchnia jak i podeszwa są wzmocnione i pokryte odpowiednim, odpornym materiałem, często dodatkowo nieprzemakalnym.

Obuwie BHP musi uwzględniać wszystkie wiążące normy i certyfikaty. Poza ochroną przed temperaturą, zarówno niską jak i wysoką, chemikaliami, uderzeniami ciężkim przedmiotem itd., musi być również wygodne i trwałe. Wygoda podczas użytkowania obuwia przekłada się bezpośrednio na komfort pracy. Buty nie mogą psuć się z byle powodu, dlatego też w większości zakładów pracy inwestuje się w nowoczesne, jakościowe modele i wyposaża pracowników w przynajmniej jedną dodatkową parę na zmianę. Dzięki temu mogą oni czuć się bezpiecznie i komfortowo niezależnie od warunków w miejscu pracy. W razie chwilowego problemu z jedną parą mogą skorzystać z drugiej, która również odpowiada ich wymaganiom i jest wygodna, więc nie utrudnia pracy.

Artykuł napisany we współpracy z bhpfast.pl