Konserwacja okien PCV- jak dbać o profile?

Nabywając okna PCV myślimy, że są one bezobsługowe, odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, jednak podobnie jak o te wykonane z innego surowca, należy o nie w odpowiedni sposób zadbać. Tylko wtedy będą nam służyć przez wiele lat. 

Na czym polega konserwacja okien PCV?

Stolarka okienna wykonana zarówno z PCV jak i aluminium czy drewniana powinna być w odpowiedni sposób konserwowana. Tylko wtedy będzie służyć przez lata. 

Okna plastikowe, najczęściej wybierane przez kupujących, głównie ze względu na cenę – są najtańsze na rynku, również należy zabezpieczać w odpowiedni sposób. Nie wystarczy tylko mycie szyb, trzeba też zwrócić uwagę na poszczególne elementy budowy okna. 

Pierwszym krokiem jest oczyszczenie ramy okiennej z wszelkich drobin i zanieczyszczeń, które mogą znajdywać się w górnej części ramy skrzydła oraz w dolnej części ościeżnicy. Zalegający tam kurz i wszelkiego rodzaju drobiny, na przykład resztki gipsu lub tynku, należy dokładnie odkurzyć za pomocą szczotki do wymiatania kurzu albo odkurzacza. Dopiero po wykonaniu tych czynności można przystąpić do mycia ram okiennych za pomocą delikatnych środków do mycia okien. 

Kolejnym krokiem, który należy wykonać jest sprawdzenie mechanizmów ruchomych, czyli zawiasów i okuć. Należy to wykonać, poprzez kilkukrotne zamykanie i otwieranie okna, aby upewnić się, czy działa ono w prawidłowy sposób. Musimy w tym celu sprawdzić, czy trzeba użyć więcej siły, czy skrzydło nie opada. Jeżeli zauważymy problem trzeba okno wyregulować. 

Co najmniej raz do roku, najlepiej w okresie wiosennym lub jesiennym, kiedy temperatura na dworze nie jest ani zbyt niska, ani zbyt wysoka, należy użyć smaru lub wazeliny technicznej do impregnacji zawiasów i punktów ryglowania. W ten sposób zabezpieczymy okucia przed nadmiernym osiadaniem na nich kurzu i innych zanieczyszczeń, a także uzyskamy płynniejszą pracę okna. 

Kolejnym krokiem, który należy wykonać wiosną lub jesienią, jest odpowiednie zabezpieczenie uszczelek. Do tego celu użyć należy środka pielęgnacyjnego w postaci preparatu do uszczelek motoryzacyjnych i okiennych, wspomnianą wcześniej wazelinę techniczną, bądź smaru silikonowego. Tego rodzaju produkty zabezpieczą uszczelki przed zniszczeniem, jednocześnie sprawiając, że okno będzie szczelne. 

Zakończeniem konserwacji powinno być wykonanie tak zwanego testu szczelności. Należy ją dokładnie sprawdzić, na przykład za pomocą kartki papieru umieszczonej pomiędzy skrzydłem a ramą okienną.  Jeżeli po zamknięciu okna kartkę da się wyciągnąć oznacza to, że należy poprawić jego regulację.

Stolarka okienka konserwowana w ten sposób przynajmniej jeden raz w roku odwdzięczy się długoletnim, bezawaryjnym użytkowaniem. Obecnie na rynku okna, na przykład firmy Profal Kielce, wykonane są z wysokiej jakości materiałów, nie zawierają ołowiu i są bezpieczne dla użytkownika. Bogata kolorystyka oraz wyjątkowa szczelność, powodują, że tego typu stolarka nadaje się do każdego rodzaju budynków, zarówno tradycyjnego budownictwa, jak również do domów pasywnych, ponieważ posiadają niskie współczynniki przenikalności cieplnej. W efekcie pozwala to kupującym na wpasowanie okien w stylistykę budowli, dzięki możliwości wyboru koloru okleiny, przy zachowaniu parametrów przenikania ciepła, wpisując je w obecny dzisiaj trend budowania domów pasywnych, umożliwiający inwestorom późniejsze oszczędzanie na ogrzewaniu. Estetyka wykonania, dbałość o szczegóły, jak również odporność na warunki atmosferyczne powoduje, że  są to najczęściej kupowane okna.

Artykuł powstał we współpracy z profalkielce.pl