Wszystko o oknach aluminiowych

Wielkoformatowe przeszklenia to gorący trend w świecie budownictwa jednorodzinnego. Najlepszy materiał na ramy dużych okien? Aluminium! Daje ono architektom swobodę tworzenia przeszkleń w niestandardowych rozmiarach i kształtach, a nawet projektowania całych ścian ze szkła, co idealnie wpisuje się w aktualne trendy w architekturze. Jeśli więc szykujesz się  do budowy lub przebudowy swojego domu i szukasz dobrych jakości, wielkogabarytowych okien — wybierz aluminium. Z tego artykułu dowiesz się o wszystkich jego zaletach.

Okna aluminiowe kiedyś i dziś

Okna aluminiowe były kiedyś uważane za zimne i nienadające się do mieszkań, wykorzystywano je jedynie w wielkopowierzchniowych biurach i sklepach. Ich reputacja zmieniła się z czasem. Obecnie są na szeroką skalę montowane w nowoczesnych domach jednorodzinnych. Oznacza to, że zarzut, że nowoczesne okna aluminiowe tracą ciepło jest całkowicie nieprawdziwy. W rzeczywistości mogą one mieć na tyle dobre parametry cieplne, że można je stosować w domach pasywnych, które projektowane są ze szczególnym naciskiem na izolacyjność i energooszczędność.

Czym jest termoizolacyjność okna? Czy okna aluminiowe dobrze izolują ciepło?

Okna powinny być „ciepłe” i pozwalać na ucieczkę ciepła z domu w chłodne dni. Współczynnik izolacyjności (Uw) jest miarą tego, jak dobrze okno izoluje przed utratą ciepła. Różni się on w zależności od różnicy temperatur między wnętrzem a otoczeniem, przy czym wyższe wartości oznaczają lepszą ochronę przegrody termicznej Twojego domu. Różnica pomiędzy przenikalnością cieplną ramy okna a szybą jest znacząca. Niższa przepuszczalność szkła (Uf) sprawia, że jest ono bardziej skuteczne w zatrzymywaniu ciepła, co może prowadzić do takich problemów jak przyspieszenie kondensacji pary wodnej w chłodne zimowe dni. Obliczenie całkowitego współczynnika przenikania ciepła okna jest obliczane na podstawie wypadkowej Ug i Uf. Inwestorzy powinni być zainteresowani tylko tym parametrem, ponieważ to on świadczy o izolacyjności całego okna.  

 

Okna aluminiowe w domach jednorodzinnych — jak sobie radzą?

Profile aluminiowe są najdroższe, ale jednocześnie charakteryzują się dużą sztywnością i wytrzymałością. Oprócz tej trwałości nie wymagają żadnej konserwacji — nie trzeba ich impregnować, ani malować. Co więcej, są odporne na działanie promieni słonecznych i nie odbarwiają się pod ich wpływem. Ciepłe profile aluminiowe to doskonały sposób na dodanie odrobiny luksusu i ciepła w każdym domu. Profile do okien aluminiowych, składają się z dwóch metalowych części połączonych wstawką z tworzywa sztucznego (np. poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym), które zapewniają odpowiednią izolację termiczną budynku.

Okna aluminiowe idealne do tworzenia dużych przeszkleń

Aluminium jest najlepszym materiałem na duże i ciężkie przeszklenia, ponieważ jest lekkie, trwałe. A dzięki wysokiemu wskaźnikowi stabilności wśród innych materiałów — okna aluminiowe są wytrzymalsze niż jakikolwiek inny rodzaj okien! Okna aluminiowe są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, od tradycyjnych prostokątnych po bardziej kreatywne opcje, takie jak okna łukowe lub okrągłe. Dzięki ogromnej stabilności i wytrzymałości, rama okien aluminiowych może być bardzo wąska, niemal niewidoczna. Tego typu przeszklenie będzie idealne do bardzo nowoczesnych budynków z wielkoformatowymi przeszkleniami. 

Jak dbać o okna aluminiowe?

Trwałość i prostota okien aluminiowych sprawiają, że są one doskonałym wyborem dla domów. Nie są podatne na pleśń, nie ulegają łatwo zawilgoceniu lub zabrudzeniu, wymagają minimalnej konserwacji, wystarczy przetrzeć je od czasu do czasu szmatką namoczoną w łagodnym detergencie, aby zachować ich idealny wygląd. 

Okna aluminiowe — cena

Okna aluminiowe mają wiele zalet, ale jedną z rzeczy, która może być postrzegana jako negatyw przez niektórych ludzi jest ich wysoki koszt. Cena okien aluminiowych jest znacznie wyższa od cen okien drewnianych, czy plastikowych.  Można to przypisać w dużej mierze temu, że są one produkowane najczęściej na indywidualne zamówienie. 

 

Artykuł powstał we współpracy z producentem okien aluminiowych profalkielce.pl