Co ile i kiedy wymieniać okna?

Niezależnie od tego, czy wybór padnie na okna aluminium, drewno, PCV, to prędzej lub później będzie trzeba je wymienić. Oczywiście dobrej jakości stolarka okienna posłuży użytkownikom przez długi czas. Jeśli będzie się o nią należycie dbać, to przełoży się to na wydłużenie okresu żywotności poszczególnych elementów. Podczas wybierania okien, należy mieć na uwadze szereg istotnych kwestii. Ogromne znaczenie ma między innymi to, z jakich materiałów zostały one wykonane. Równie ważne są parametry techniczne okien, bardzo zróżnicowane, w zależności od producenta. Warto wiedzieć, co jaki czas należy wymieniać okna i co wskazuje na to, aby zrobić to jak najszybciej.

Problematyczne okna

Wiele osób zastanawia się nad tym, kiedy będzie optymalny czas na wymienienie okien na nowe. Nic nie jest wieczne, okna się zużywają i przestają spełniać należycie swoje funkcje. Trzeba pamiętać o tym, że nieszczelność stolarki okiennej to prosta droga do generowania wyższych kosztów związanych z ogrzewaniem. Wynika to z ucieczki ciepła, co przekłada się również na obniżenie komfortu termicznego w pomieszczeniach. Oczywiście jeśli wybierze się dobrej jakości okna, prawidłowo je zamontuje, to posłużą one bezproblemowo przez nawet kilkadziesiąt lat. Będzie to wobec tego długoterminowa inwestycja. Znaczenie ma również to, jak ktoś dba o okna. Jeśli dojdzie do jakiegoś uszkodzenia, to należy się dokładnie przyjrzeć stolarce okiennej i pomyśleć nad jej wymianą.

okna aluminium

Kiedy powinno się wymienić okna na nowe? Jakie są do tego wskazania? 

Podstawowym wskazaniem do wymiany okien jest ich nieszczelność. Po czym to jednak poznać? Nie ma w tym niczego skomplikowanego i każdy to szybko zauważy, a raczej poczuje. Wystarczy stanąć przy zamkniętym oknie. Jeśli do pomieszczenia będzie wdzierał się wiatr, to jest to wyraźny sygnał ostrzegawczy. W okresie zimowym pomieszczenie będzie się szybko wychładzało. Z kolei latem, pojawi się problem z nadmiernym nagrzewaniem. Na tym jednak nie koniec. Na nieszczelność wskazuje również pojawienie się w domu wilgoci. Woda opadowa zaczyna wydzierać się do pomieszczenia. Spływa przez stolarkę okienną na parapet. O nieszczelności okien można mówić przede wszystkim w przypadku słabej jakości materiałów lub niewłaściwego montażu. Brak odpowiedniej termoizolacji to niestety wzrost kosztów ogrzewania budynku. Nadmiar wilgoci w pomieszczeniach sprzyja powstawaniu groźnych dla zdrowia pleśni. Jeśli ktoś chciałby mieć okna z lepszymi parametrami, dostosowane do najnowszych norm dotyczących przepuszczalności cieplnej, to również należy pomyśleć o wymianie dotychczasowej stolarki. Na rynku regularnie pojawiają się nowe rozwiązania technologiczne, okna o coraz lepszych właściwościach użytkowych.

Co wskazuje na potrzebę wymienienia okna?

W przypadku niewłaściwie wymierzonych lub nieprawidłowo zamontowanych okien należy pomyśleć o jak najszybszym ich wymienieniu. Wiąże się to z nieszczelnością. Przy źle zamontowanej stolarce okiennej nie można liczyć na właściwą izolację. Na tym jednak problemy się nie kończą. Zalicza się do nich również trudności z otwieraniem i zamykaniem okien. Zły montaż można poznać również po tym, że okno zaczyna wydawać podejrzane dźwięki. Obniża to komfort życia, szczególnie jeśli ktoś chce się skupić lub zasnąć. Jeżeli doszło do zniszczenia ramy, to okno wymaga naprawy. Należy o niej pomyśleć także w przypadku zaobserwowania pękającego tynku, przemarzania uszczelek podczas ujemnych temperatur na zewnątrz. Zwlekanie z wymianą okna to prosta droga do tego, aby w niedługim czasie nie było można go już nawet domknąć. Jeśli doszło do uszkodzenia okna, to najlepszym rozwiązaniem będzie jego niezwłoczne wymienienie. Oczywiście drobne zniszczenia na ramie nie nie sprawiają, że trzeba od razu wymieniać całe okno. Przy niewielkich uszkodzeniach bardzo często wystarczy przeprowadzenie odpowiednich prac konserwacyjnych i po problemie. Z kolei, w przypadku pęknięcia szyby można ograniczyć się tylko do wymieniania pakietu szybowego. Zawsze będzie to oszczędność pieniędzy i czasu. Inaczej wygląda to w przypadku okien, które się już wypaczają, pojawiają się na nich samoistnie pęknięcia. Najlepszym rozwiązaniem będzie wtedy wymienienie okien na nowe. Wiele osób decyduje się na zmienienie stolarki okiennej ze względu na to, że nie prezentuje się ona efektownie. Przy okazji można oczywiście poprawić komfort życia domowników. Jeśli komuś marzą się większe przeszklenia lub decyduje się na zmianę elewacji budynku, to trzeba też pomyśleć między innymi nad wymianą okien.

Artykuł powstał we współpracy z polskim producentem stolarki okiennej profalkielce.pl.