Jak chronić słuch w pracy?

Co roku setki tysięcy osób cierpi na ubytek słuchu z powodu wykonywanego zawodu. Przewlekłe narażenie na hałas może spowodować długotrwałe uszkodzenie słuchu. Nawet jednorazowe narażenie na bardzo wysokie natężenie hałasu może spowodować tymczasową utratę słuchu. Jeśli martwisz się o swój słuch, oto kilka wskazówek, jak go chronić.

BHP podczas pracy w hałasie

Nadmierny hałas może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym utraty słuchu, szumów usznych i stresu. W zależności od natężenia hałas może mieć różny wpływ na zdrowie i zachowanie człowieka. Za bezpieczne natężenie uważa się hałas poniżej 35 decybeli (dB). Może on irytować i utrudniać skupienie, jednak nie jest niebezpieczny dla naszego słuchu. Pracodawca jest zobowiązany zapewnić indywidualne środki ochrony słuchu od natężenia hałasu wynoszącego 80 dB, jednak nakaz pracy z ich zastosowaniem obowiązuje, jeśli natężenie hałasu przekracza 85 dB. Jest to poziom hałasu, który znacznie uszkadza narząd słuchu, a także może powodować choroby układu nerwowego. Dla większego zobrazowania — zrozumienie tego, co ktoś do nas mówi przy takim natężeniu hałasu, jest niemożliwe.

Ochrona słuchu podczas pracy

Ochrona słuchu podczas pracy jest kluczowa, jeśli wykonuje się prace w miejscu o wysokim natężeniu hałasu. Ma ona kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu pracy. Narażenie na głośne dźwięki może uszkodzić delikatne struktury ucha wewnętrznego, powodując tymczasową lub trwałą utratę słuchu. Aby temu zapobiec, ważne jest, aby używać odpowiednich środków ochrony słuchu zawsze, gdy jesteś narażony na głośne dźwięki. W zależności od sytuacji mogą to być specjalne zatyczki do uszu lub nauszniki, które blokują hałas, ale pozwalają nadal słyszeć rozmowy i inne ważne dźwięki.

Zatyczki przeciwhałasowe

Zatyczki przeciwhałasowe zostały zaprojektowane, by zapobiegać uszkodzeniom słuchu spowodowanym przez głośne lub intensywne dźwięki. Wykonane z miękkich, elastycznych materiałów, takich jak pianka poliuretanowa czy silikon, zatyczki te dobrze dopasowują się do kanału słuchowego, skutecznie blokując hałas, ale pozwalając użytkownikowi wyraźnie słyszeć inne dźwięki. Tym, co odróżnia zatyczki przeciwhałasowe od innych rodzajów wkładek dousznych, jest ich zdolność do redukcji hałasu o różnych częstotliwościach.

Nauszniki — środki ochrony słuchu

Nauszniki to rodzaj ochrony słuchu, którą zakładany na uszy z zewnątrz. Są one powszechnie używane w środowiskach, w których panuje głośny hałas, takich jak place budowy czy fabryki. Nauszniki działają poprzez uszczelnienie wokół uszu, co pomaga zmniejszyć ilość hałasu przedostającego się do kanału słuchowego. Dodatkowo nauszniki mogą być wyposażone w specjalne filtry, które jeszcze bardziej redukują ilość hałasu, który przedostaje się do środka. Są bardzo skuteczne w ochronie słuchu, jednak ich noszenie może powodować dyskomfort. Dlatego ważne jest, by znaleźć model, który jest dobrze dopasowany i jest wygodna w noszeniu.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem dabo.pl sprzedającym środki ochrony słuchu.