Karuzele dla koni – jakie płyną korzyści z posiadania?

Na pozór jaka jest karuzela dla koni, każdy może zobaczyć

Na pierwszy rzut oka przypomina ona karuzelę dla dzieci rodem z Wesołego Miasteczka. Jednak w tym wypadku jej czołową funkcją nie jest niesienie radości koniom, a troska o ich właściwą sprawność oraz zdrowie. Standardowa karuzela pozwala na jednoczesny trening czterech do sześciu koni w tym samym czasie. W obrębie karuzel wyróżnia się zasadniczo dwa rodzaje: podwieszana, gdzie koń przywiązany jest do ramienia karuzeli oraz boksowa, w której koń porusza się swobodnie w około 2,5 metrowym boksie, który w tym wypadku tworzy tzw. „ruchomą przestrzeń”.

Z czego wykonane są karuzele dla koni?

Najczęściej karuzele dla koni wykonywane są w całości ze stalowej konstrukcji, do której używa się najwyższej jakości stali. Wszystkie pozostałe elementy, na przykład liny czy zawiesia posiadają certyfikaty wytrzymałości. Aby długotrwale zabezpieczyć konstrukcję przed korozją, całość konstrukcji stalowej zostaje ocynkowana ogniowo. Podstawa, a także górny węzeł obrotowy karuzeli dla koni są wykonane w jednolitej całości, co przede wszystkim odpowiada za bezawaryjną pracę całego układu napędowego.

W trosce o najwyższą jakość użytkowania…

Konstrukcja jest opracowana w taki sposób, aby korespondując z danymi potrzebami można ją było szybko zdemontować w celu przewiezienia jej w dowolne miejsce nawet niewielkim samochodem dostawczym czy busem. Koła pasowe, łożyska a także pozostałe elementy napędu charakteryzują się najwyższą, możliwą jakością, co przekłada się także na jakość gotowego produktu.

Nie tylko dla koni wyścigowych

Jeszcze w niedalekiej przeszłości karuzele były zarezerwowane tylko i wyłącznie dla koni, które trenowane były stricte do wyścigów. Jednak w ostatnich dekadach ich przydatność zmieniła się diametralnie i dziś trudno o ośrodek jeździecki, który nie posiada karuzeli dla koni w swoim wyposażeniu. Urządzenie to spełnia bardzo ważną funkcję, pozwala bowiem zwiększyć codzienną dawkę ruchu koni. Warto zauważyć, że konie naturalnie przystosowane są do przebywania znacznych odległości, jednak częste przebywanie na padokach może być dla zwierząt niewystarczające.

Natura przystosowała je do przebywania znacznych odległości

Dawniej migrowały bowiem w poszukiwaniu pożywienia. Biorąc pod uwagę najnowsze badania, które dowodzą że konie, którym dane jest korzystać nawet z dużych potoków i tak głównie stoją lub poruszają się stępem, co sprawia, że w codziennym ruchu zazwyczaj daleko im do galopu. Konie wyścigowe spędzają natomiast znaczną część czasów w boksach, są one bowiem szczególnie narażone na urazy. Zwłaszcza w przypadku koni wyścigowych jest to całkowicie niewystarczająca, codzienna dawka ruchu biorąc pod uwagę chęć utrzymania zwierzęcia w odpowiedniej formie, zwłaszcza w przededniu zawodów czy wyścigów jeździeckich.

dwa konie


W takim wypadku odpowiednio dobrany trening, a także „sztucznie” wymuszony ruch na karuzeli bądź bieżni zapewnia odpowiednią dawkę pracy mięśni zwierzęcia. Karuzela jest również niezwykle istotnym elementem, niezbędnym w przypadku rehabilitacji koni po urazach.

Pamiętaj…

Jednak zawsze warto mieć na uwadze że karuzela wykorzystywana jako przyrząd treningowy nie jest objęta jakimikolwiek przepisami regulującymi jej bezpieczeństwo dla zwierząt w trakcie użytkowania.

Aby zaoszczędzić cenne fundusze, nadal często spotykane są próby zrobienia jej własnymi siłami lub korzystania z usług firm o wątpliwej reputacji. Nie zmienia to jednak faktu, że karuzela dla koni, sama w sobie, jest bardzo bezpiecznym urządzeniem, jednak pod warunkiem, że jest zrobiona z dobrych jakościowo i wytrzymałych materiałów oraz przede wszystkim wykonana we właściwy sposób, który pozwoli zapewnić korzystającym z karuzeli koniom maksymalne bezpieczeństwo. Niezwykle istotnym elementem konstrukcji są przegrody. Często są bowiem kopane są przez konie, dlatego niezwykle istotne jest aby były bardzo mocne i wytrzymałe. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie ich na ścięgierzach, a nie na „wątpliwych” łańcuchach, co sprawia, że są one znacznie stabilniejsze.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym BM Horse.