Apteczka w góry – wyposażenie

Na górskim szlaku warto być przygotowanym na różnego rodzaju zdarzenia. Ze względu na nierówny teren i częste opady, może dochodzić do poślizgnięć i upadków. Dotarcie do najbliższego punktu pomocy medycznej zwykle zajmuje dość dużo czasu. Dlatego też piechurom zaleca się nosić ze sobą apteczkę. Co powinno się w niej znaleźć?

Co może przydać się na górskim szlaku?

Podczas szykowania się na wyprawę, kluczową rolę odgrywa zwykle zmieszczenie potrzebnych rzeczy w plecaku. Należy jednak pamiętać, że odzież turystyczna to nie wszystko, co może przydać się w górach. Odpowiednio skompletowana apteczka może ochronić zdrowie lub życie wędrujących. Powinny się w niej znaleźć przede wszystkim akcesoria, które zostaną wykorzystane w przypadku ran i skaleczeń. Należą do nich plastry z opatrunkiem, bandaże, bandaże elastyczne, plastry w rolce, kilka opakowań jałowej gazy, środki do dezynfekcji, nożyczki, agrafki lub zapinki do bandaży i jednorazowe rękawiczki.

Warto również zwrócić uwagę na rodzaj wybieranych przedmiotów. Oprócz standardowych plastrów korzystną opcją mogą okazać się specjalne paski do zamykania ran. Do oczyszczenia skaleczeń można użyć zwykłej wody. Odpowiednie środki dezynfekujące lub nasączone nimi chusteczki mogą jednak okazać się przydatne. Pomocy często udziela się w pośpiechu i nerwach. Dlatego przedmioty muszą być jak najłatwiejsze w użyciu. Warto wybrać m.in. specjalne nożyczki do bandaży.

Co jeszcze umieścić w apteczce?

Osoby wybierające się w góry powinny pamiętać, że niezależnie od długości i miejsca wyprawy, na szlaku mogą napotkać różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Dlatego w apteczce warto umieścić też maseczkę do resuscytacji, folię ratunkową NRC, chustę trójkątną i szynę do stabilizacji kończyn. Ważnym elementem każdego kompletu ratunkowego będzie zestaw do usuwania kleszczy. W tym celu warto zabrać ze sobą pęsetę lub specjalne przyrządy dedykowane takim sytuacjom. Warto zadbać o to, aby w apteczce znalazły się też leki. Ich dobór należy uzależnić od osobistego zapotrzebowania. Zaleca się jednak zadbać, aby były pośród nich leki na dolegliwości żołądkowe, tabletki przeciwbólowe, środki na stłuczenia, oparzenia i obrzęki oraz lekarstwa na przeziębienie i alergie. Na co zwrócić uwagę, aby apteczka dobrze spełniła swoje zadanie?

Jak zorganizować turystyczną apteczkę?

W plecaku każdego podróżnika pojawia się odzież na wyprawę i wiele innych przedmiotów. Ważne jest to, aby wydobycie zestawu pierwszej pomocy nie sprawiało większych trudności. Pokrowiec na potrzebne przedmioty powinien posiadać intensywny, łatwo zauważalny kolor. Wiele apteczek ma barwę czerwoną. Bardzo ważne jest to, aby wszystkie elementy były właściwie uporządkowane. Należy umieścić poszczególne akcesoria w przypisanych im przegródkach. Materiał, z którego wykonano apteczkę musi być przede wszystkim nieprzemakalny. Pakując plecak, należy umieścić zestaw ratunkowy na samym wierzchu. Warto pamiętać, że zabierając ze sobą apteczkę można uratować czyjeś zdrowie lub życie.

Artykuł powstał we współpracy z rysa.com.pl