BHP outsourcing
Prowadzenie firmy wiążę się oczywiście z wieloma obowiązkami. Do najważniejszych zalicza się dbanie o bezpieczeństwo pracowników i zapewnienie im odpowiednich warunków zatrudnienia. Pracodawca musi więc organizować okresowe szkolenia BHP. Nie może również zapomnieć o czynności, jaką jest ocena ryzyka zawodowego. Właśnie temu zagadnieniu przyjrzymy się w niniejszym artykule. Co więcej wyjaśnimy też, czym jest outsourcing BHP i dlaczego warto z niego skorzystać.
Ryzyko zawodowe – trzymaj rękę na pulsie
Wszelkie zagrożenia na stanowisku pracy (szczególnie na budowie czy przy produkcji szyb) są jak najbardziej możliwe. To prawdopodobieństwa pojawienia się pewnych, nieprzewidywalnych sytuacji związanych z nieprawidłowymi warunkami na danym stanowisku albo złym sposobem wykonywania konkretnych czynności.
Dlatego każdy pracodawca – zgodnie z przepisami kodeksu pracy (patrz: at. 226 pkt 1) – powinien nie tylko zająć się oceną ryzyka zawodowego (każdego stanowiska pracy), ale także dokładnie ją udokumentować. Opisać wszelkie szkodliwe czynniki oraz jednocześnie dostępne metody i rozwiązania pozwalające na zminimalizowanie możliwości wystąpienia wypadków.
Ocena zagrożeń na stanowisku pracy – lepsza efektywność pracy
Jeżeli właściciel firmy nie przygotuje kompletnej i bardzo profesjonalnej dokumentacji z oceną ryzyka, to pracownicy będą wtedy słabo chronieni. Stąd tak ważne jest, aby zajął się ową czynnością, dzięki której znacznie poprawi warunki i organizacji danych stanowisk.
Zwiększone bezpieczeństwo jest bowiem tutaj najważniejsze. Tylko wówczas zdrowie wszystkich zatrudnionych osób nie będzie narażone na bardzo negatywne skutki. Mało tego, zmniejszy się absencja i jednocześnie podniesie się efektywność pracy fizycznej (a co za tym idzie również zwiększy się zaufanie, sprzedaż produktów i ogólne funkcjonowania zakładu).
Opracowanie i zatwierdzenie dokumentacji
Kiedy dokumentacja jest już przygotowana, to pora ją zatwierdzić. Robi się to poprzez złożenie podpisu. A zajmuje się tym oczywiście sam pracodawca. Ale co ciekawe, niekoniecznie musi on osobiście zająć się wcześniejszym oszacowaniem ryzyka zawodowego. Dlaczego?
Bywa tak, że po prostu nie ma określonej i szerokiej wiedzy na ten temat. W tym przypadku może skorzystać z usług profesjonalistów, którzy dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz odpowiednim umiejętnościom bez problemu przygotują złożone, dość skomplikowane dokumenty. Wystarczy, że właściciel zakładu wejdzie np. na stronę https://masil.pl/, gdzie uzupełni formularz kontaktowy i pozna więcej szczegółów.
Ocena ryzyka zawodowego w kilku etapach
Masil Outsourcing i inne tego typu firmy poza wykonaniem zadania pod tytułem: pełna ocena zagrożeń na stanowisku pracy (wszystkie wydrukowane strony obowiązkowo muszą zawierać tak zwaną kartę pracy, na podstawie której określane są różne czynniki szczególnie szkodliwe) kierują do pracodawców także inną ofertę. Jest nią chociażby BHP Outsourcing.
Zanim jednak opiszemy, na czym polega owa usługa, najpierw wyjaśnijmy, w jakich krokach odbywa się ocena ryzyka. Po pierwsze dokonywany jest przegląd stanowisk pracy oraz identyfikowanie wszelkich zagrożeń. Następnie określa się, kto jest szczególnie narażony na zagrożenie. Co więcej, badana jest skuteczność samych zabezpieczeń, podejmowana decyzja związania z redukcją występowania ryzyka oraz na koniec notowane są spostrzeżenia.
BHP Outsourcing – zalety
A teraz przyjrzyjmy, jak wygląda obsługa BHP Outsourcing. Co kryje się pod tym angielskim pojęcie i dlaczego jest to opłacalne dla każdego przedsiębiorstwa? Odpowiemy na te pytanie poniżej, a wtedy wszystko będzie jasne i klarowne.
Nazwa outsourcing to skrót pochodzący od trzech słów: outside-resource-using. Możne je przetłumaczyć swobodnie jako: korzystanie z zewnętrznych źródeł. Całość polega na niczym innym, jak na przekazywaniu dodatkowych, wielu innych konkretnych zadań (ocena zagrożeń na stanowisku pracy to tylko część zlecanej misji) i procesów w ręce zewnętrznej firmy.
Jeśli mamy do czynienia z typowym, klasycznym modelem prowadzania działalności gospodarczej (własnego biznesu), to warto zatrudnić dodatkową osobę, będącą specjalistą w zakresie BHP. Gorzej, kiedy nasze przedsiębiorstwo jest na tyle duże, że jeden człowiek nie poradzi sobie z wyznaczonym zadaniem. Wtedy zamiast przyjmować do pracy większą ilość ludzi, lepiej zaoszczędzić.
Na szczęścia jest alternatywa w postaci outsourcingu BHP. Przybyli z zewnątrz profesjonaliści idealnie zadbają o wysoki poziom bezpieczeństwa. Pomoc wygląda bardzo kompleksowo. Nie dość że można liczyć na organizowanie szkoleń z tematyki: higiena pracy; to jeszcze na wykonywanie w pełni profesjonalnych audytów BHP oraz PPOŻ czy czynny udział specjalistów (inspektorów) w wizytacjach organów kontrolujących poziom bezpieczeństwa
To nie wszystko. Jeśli dojdzie do odkrycia jakichkolwiek nieprawidłowości, będą nam przedstawione ciekawe i sprawdzone propozycje ich usunięcia. Co więcej, jako pracodawca, nie będziemy martwić się to, że nie dopilnujemy ważnych terminów.
Artykuł został napisany we współpracy z masil.pl – firmą zajmującą się outsourcingiem BHP.