Czy koła boczne do roweru dziecięcego są potrzebne?
Wiele osób nauczyło się jeździć na rowerze z bocznymi kółkami. Dodatkowe kółka traktuje się jako zabezpieczenie w początkowej fazie nauki pedałowania. Obecnie panują różne opinie na temat czy maluchy powinny w fazie początkowej jeździć na rowerze z bocznymi kółkami, czy bez. W tym artykule dowiesz się, czy boczne koła do roweru dziecięcego są potrzebne?
Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze?
Dobrym przygotowaniem do jazdy na rowerze jest jazda na rowerku biegowym. Rowerek biegowy to rodzaj roweru, ale bez pedałów. Dziecko siada na nim, porusza się za pomocą nóg i może je podnosić podczas jazdy. W razie potrzeby może w dowolnym momencie postawić stopy na ziemi, aby ustabilizować pojazd. W ten sposób zyskuje bezpieczeństwo i stopniowo uczy się coraz lepiej utrzymywać równowagę. Taki rowerek biegowy to naprawdę dobra inwestycja i może towarzyszyć dziecku przez dwa do trzech lat. Potem przychodzi czas na rower z prawdziwego zdarzenia.
Koła boczne do roweru dziecięcego — czy są potrzebne?
Kiedy dziecko zaczyna naukę pedałowania, Ty jako rodzic najlepiej wiesz, czy potrzebuje jeszcze wsparcia kółek montowanych z boku, aby móc samodzielnie utrzymać równowagę, a przede wszystkim czerpać radość z nauki jazdy na rowerze. Jeśli Twój maluch dobrze radził sobie z małym rowerkiem biegowym, zwykle może zacząć korzystać z roweru dziecięcego po zaledwie kilku próbach. W takim przypadku zwykle nie ma potrzeby montowania dodatkowych kółek treningowych. Jednak w przypadku niektórych dzieci, w okresie przejściowym konieczne jest zamontowanie takich kół pomocniczych, aby opanowały w pierwszej kolejności proces pedałowania. Wywrócenie się z tymi kołami przymocowanymi do tylnego koła nie jest niemożliwe, ale w wielu przypadkach może zapobiec wywrotce, o którą nietrudno na rowerze bez kółek bocznych.
Takie koła pomocnicze można zwykle łatwo zamontować we wszystkich popularnych rowerach dziecięcych.
Na rynku dostępna jest szeroka gama modeli, od niedrogich z prostą powłoką z tworzywa sztucznego po koła treningowe z gumowym profilem, które zapewniają znacznie większy komfort. Dzięki temu są znacznie cichsze i trwalsze.
Montaż kółek treningowych na rowerze dziecięcym
W idealnym przypadku boczne kółka są już wstępnie zmontowane w momencie dostawy, dzięki czemu wystarczy je przymocować do tylnego koła na żądanej wysokości. Jeśli tak nie jest, koła należy najpierw zmontować zgodnie z instrukcją. Kupując kółka oddzielnie, upewnij się, że są odpowiednie do rozmiaru roweru Twojego dziecka.
Po zamontowaniu zrób z dzieckiem małą jazdę próbną i dla pewności sprawdź ponownie wszystkie połączenia śrubowe po kilku kilometrach jazdy. Jeśli po pewnym czasie kółka podporowe nie będą już potrzebne, można je równie szybko zdjąć.
Kiedy odczepić boczne kółka do roweru?
Kiedy tylko maluch przestanie panikować, nabędzie pewności, zacznie panować nad kierownicą i pedałami, nie będzie go znosić na jedną stronę, to znak, że nadszedł czas na demontaż bocznych kółek.
Równowaga dynamiczna bez kółek treningowych
Podczas jazdy na rowerze bez kółek bocznych równowagę uzyskuje się dynamicznie. Każdy ruch wymaga ruchu kontrującego lub kompensacyjnego, aby zachować harmonię. Dziecko przyzwyczajone do używania kółek bocznych musi nie tylko nauczyć się jeździć na rowerze, ale także odpracować zaprogramowane wcześniej nawyki. To możliwe, ale trudniejsze i często związane z upadkami.