Czym ogrodzić posesję na czas budowy?

Budowa jest miejscem niezbyt bezpiecznym. Dlatego na plac budowy nie powinny mieć wstępu osoby postronne, które mogłyby ulec wypadkowi. Poza tym teren budowy jest kuszącym miejscem dla złodziei i wandali. Obowiązkiem kierownika budowy jest zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie inwestycji. Zobowiązują go do tego przepisy prawa budowlanego. 

Najlepszym i najprostszym sposobem zabezpieczenia jest odpowiednie ogrodzenie. Musi ono być nie tylko trwałe, ale również estetyczne. Oczywiście powinno dobrze izolować miejsce budowy od przestrzeni publicznej. 

Jakie ogrodzenie zastosować?

Przepisy budowlane bardzo jasno precyzują, jakie parametry powinno mieć ogrodzenie budowy. Zwykle stosuje się różnego rodzaju ogrodzenia tymczasowe, które po zakończeniu budowy można zdemontować i wykorzystać na innej inwestycji.

Na placach budowy stosuje się zwykle dwa typy ogrodzeń: pełne i ażurowe.

Ogrodzenie tymczasowe pełne — czym się charakteryzuje?

Ogrodzenie pełne najczęściej zbudowane jest ze stalowych, ocynkowanych ram. Wypełnienie stanowi zwykle blacha trapezowa. Należy wybierać ogrodzenia, które są wykonane z materiałów wysokiej jakości. Dzięki temu będą służyły przez długie lata, wytrzymując nawet bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne.

Montaż i demontaż ogrodzenia pełnego jest prosty i szybki. Poszczególne elementy można łatwo przenieść w każde miejsce.

Zaletą ogrodzenia pełnego jest zasłonięcie terenu budowy przed osobami postronnymi. Dzięki temu ewentualni złodzieje mają utrudniony wgląd, gdzie co jest. 

Ogrodzenia tymczasowe ażurowe — jak jest zbudowane?

Drugim rodzajem zabezpieczenia jest ogrodzenie ażurowe. Ich budowa jest podobna do pełnych, też jest solidna rama ze stali, ale wypełnienie jest ażurowe. Mogą to być różnego rodzaju siatki stalowe, które skutecznie będą bronić dostępu do placu budowy. 

Podobnie jak pełne, ogrodzenia ażurowe są bardzo proste w montażu. Ze względu na budowę są zwykle od nich lżejsze. Jednak wykonane z dobrej jakości materiałów, wytrzymałych na warunki atmosferyczne i odpornych na korozję, mogą być eksploatowane przez długi czas.

Wynająć czy kupić ogrodzenie? Co się bardziej opłaca?

Grodzenie posesji na czas budowy nie powinno podnosić kosztów samej budowy. Warto się więc zastanowić, czy konieczne jest kupowanie własnych ogrodzeń, czy też lepszym wyborem będzie wynajem ogrodzeń. Firmy budowlane powinny mieć własne ogrodzenia. To na pewno będzie dla nich korzystniejsze finansowo. Choć może się zdarzyć, że przy dobrej koniunkturze firma będzie prowadziła jednocześnie co najmniej kilka inwestycji. Wówczas na dodatkowe inwestycje lepiej jest ogrodzenia tymczasowe wynająć, a po ich zakończeniu zwrócić. 

Takie rozwiązanie ma kilka zalet. Nie potrzeba dodatkowego miejsca na magazynowanie ogrodzeń, a koszt wynajmu jest zdecydowanie mniejszy niż zakup.

Czy opłaca się kupować ogrodzenia na jednorazową inwestycję?

Inaczej, gdy inwestycja budowlana jest jednorazowa. Dotyczy to przede wszystkim inwestorów, którzy budują własne domy. W tym przypadku wręcz konieczny jest wynajem ogrodzeń tymczasowych. 

Ogrodzenie jest niezbędne na czas budowy. Po jej zakończeniu ogrodzenie tymczasowe staje się zupełnie zbędne, więc trzeba coś z nim zrobić. 

Można się też zastanawiać, czy nie warto od razu ogrodzić budowy domu ogrodzeniem stałym. Nie jest to najlepsze wyjście, ponieważ podczas prac używany bywa różnego rodzaju sprzęt budowlany, np. koparki czy podnośniki. W niektórych sytuacjach mogłoby dojść do uszkodzenia ogrodzenia, co oczywiście rodzi dodatkowe koszty.

Ogrodzenia tymczasowe — obowiązkowe na placu budowy

Ogrodzenia tymczasowe są najlepszym rozwiązaniem na czas budowy. Należy jednak wybierać ogrodzenia solidne, wykonane z dobrych materiałów. Tylko one dobrze zabezpieczą plac budowy. Przy decyzji o wynajmie ogrodzenia należy szukać rzetelnej firmy, która oferuje dobrej jakości rozwiązania.

Artykuł powstał we współpracy z easyfence.pl