Dlaczego regularne szkolenia BHP dla pracowników są ważne?

Dla wielu pracodawców i pracowników szkolenia BHP to tylko uciążliwy obowiązek do odrobienia. Taka postawa i lekceważenie wagi kursów może prowadzić do braku znajomości zasad, to zaś niekiedy skutkuje groźnymi wypadkami, których można było łatwo uniknąć. Dlaczego Kodeks pracy nakazuje regularne szkolenia? Dowiesz się, czytając nasz artykuł.

Ochrona zdrowia pracowników – istotna kwestia zatrudnienia

Dobry pracownik to taki, który efektywnie i dokładnie wykonuje powierzone zadania. Nie będzie mógł tego jednak zrobić, jeśli ulegnie w czasie pracy wypadkowi. GUS podaje, że w 2019 r. aż 83205 osób ucierpiało na skutek niebezpiecznych wydarzeń, a 0,2% z nich zmarło. Niektóre przypadki łatwiej jest wyeliminować, inne niestety ciężej, jednak na pewno da się znacząco zminimalizować ich ryzyko.

Podczas szkoleń, przeprowadzanych przez odpowiednio wykwalifikowanego specjalistę, każdy ma szansę dowiedzieć się jak uniknąć czasowego lub nawet trwałego kalectwa. O ile bowiem część wypadków to niezbyt groźne w skutkach zdarzenia, tak w przypadku niektórych może dojść do permanentnego uszkodzenia kości, stawów, bądź zmysłów, przez co dana osoba staje się niezdolna do dalszej pracy nie tylko w dotychczasowym, lecz także w wielu innych zawodach.

Zwiększenie świadomości na temat potencjalnych zagrożeń

Szkolenia BHP wyposażają pracowników w narzędzia, mające uchronić ich przed wypadkami. Zazwyczaj obejmuje to wiedzę na temat obecnych zagrożeń oraz sposoby na ich zapobieganie. Szkodliwe przekonanie takie jak „inni mają wypadki, ale mnie nic złego się nie stanie”, lepiej zastąpić myśleniem „wiem, jakie istnieją zagrożenia i jak ich unikać”. Wiedza na co uważać, pozwala też poczuć się pewniej na danym stanowisku, co może przełożyć się na większą efektywność i lepsze wykonywanie powierzonych obowiązków.

pracownicy idący po hali

Odpowiedzialność prawna pracodawcy za brak szkoleń

Niezapewnienie pracownikom dostępu do regularnych szkoleń (ich częstotliwość precyzuje rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy) wiąże się z karą finansową, mogącą wynosić od 1 do aż 30 tys. zł. Dodatkowo powtarzanie braku szkoleń każdorazowo skutkuje grzywną 50 tys. zł. Oprócz tego, jeśli pracownik nie może chwilowo, bądź stale wykonywać obowiązków, pracodawca musi znaleźć jego zastępcę, co generuje koszty związane z rekrutacją i wdrożeniem. Uchylanie się od obowiązku jest zatem zwyczajnie nieopłacalne.

Możliwość lepszego zintegrowania całego zespołu

Szkolenia dla całych grup mogą wpłynąć pozytywnie na więzi i zaufanie w zespole. Wspólne rozwiązywanie problemów podczas kursów i dyskusja na ważne dla wszystkich tematy pomaga się rozwijać, a także zintegrować nowych pracowników ze starszymi stażem osobami. To szczególnie ważne w przypadku robotników zza granicy, w trosce o których można zorganizować szkolenie w języku angielskim.

Zadbanie o regularne szkolenia BHP to troska o zdrowie oraz efektywność pracowników. W tej materii nie warto oszczędzać, ponieważ wszelkie zaniedbania mogą kosztować znacznie więcej niż organizacja kursu.

Chcąc skorzystać z usługi szkoleń BHP, zajrzyj na masil.pl.