Jak zadbać o słuch w głośnych warunkach pracy?
Dostępnych jest wiele różnych rodzajów środków ochrony słuchu, ale jednym z popularniejszych wyborów wśród pracodawców są nauszniki przeciwhałasowe. Zapewniają one wysoki poziom redukcji dźwięku i wykazano, że zmniejszają konsekwencje narażenia zmysłu słuchu nawet o 20dB w porównaniu z innymi popularnymi akcesoriami do ochrony słuchu dostępnymi obecnie na rynku. Ekstremalny hałas może powodować nie tylko uszkodzenie słuchu, ale także ryzyko wystąpienia wielu innych chorób. Wiąże się on między innymi z bólami głowy, nerwicami i bezsennością! Hałas, jak wiele innych rzeczy, może być uciążliwy i mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Może powodować wspomniane już bóle głowy lub co gorsza – nerwicę! Jednak lista skutków niedbania o słuch podczas pracy ciągnie się dalej. Innymi konsekwencjami może być zwiększona pobudliwość, opóźnienie reakcji, zaburzenia widzenia ze względu na choroby oczu, takich jak jaskra, które są spowodowane przez wysoki poziom hormonów stresu uwalnianych w odpowiedzi do głośnych dźwięków czy nawet nadciśnienie.
Ochrona słuchu pracowników
Gdy pracownik jest narażony na działanie szkodliwych czynników, ważne jest, aby przez cały czas nosił ochronniki słuchu. Pracownicy mogą nie zdawać sobie sprawy z konsekwencji, jakie wiążą się z nieprzestrzeganiem zasad ochrony słuchu. Nawet jeśli takowe zaniedbanie trwa kilka godzin dziennie, może być wystarczającym czasem w niektórych głośnych środowiskach. Jeśli chodzi o ochronę uszu przed głośnymi dźwiękami, najlepszym rozwiązaniem są ochronniki słuchu. Pomogą one ograniczyć lub wyeliminować narażenie na hałas i zapobiegną utracie zdolności słyszenia, która może wystąpić w wyniku jego działania – co oznacza, że będziesz mógł pracować dłużej bez ryzyka trwałego uszkodzenia słuchu! Podczas zakupu nauszników ochronnych, trzeba wziąć pod uwagę indywidualne wymagania, które wiążą się z danymi stanowiskami pracy. Nie każdy pracownik będzie potrzebował takiego samego sprzętu, dlatego przed zakupem warto zastanowić się, jaki rodzaj będzie nam potrzebny – dzięki temu nasz zakup bezbłędnie spełni wszystkie niezbędne normy!
Kiedy potrzebne nauszniki ochronne?
Nauszniki przeciwhałasowe są obowiązkowe nie tylko dla pracowników, którzy mają do czynienia z głośnymi dźwiękami stale w ciągu dnia pracy, ale także dla gości odwiedzających dane firmy. Osoby te wchodzą do obszarów o wysokim poziomie hałasu, zatem niezależnie od tego, czy są one na miejscu czy tylko przechodzą przez halę w godzinach pracy, powinny one oczekiwać ochrony zarówno przed krótkotrwałymi dźwiękami o wysokim natężeniu (impulsowymi), jak i przed długotrwałymi dźwiękami o wysokim natężeniu.
Ochrona słuchu bhp
Jeśli chcemy zadbać o ochronę słuchu w miejscu pracy najprostszym i najskuteczniejszym sposobem jest stosowanie ochronników słuchu. Pamiętaj jednak, że powinny być one używane wyłącznie w profesjonalnym otoczeniu. Istnieją różne rodzaje środków ochrony słuchu: nauszniki, które obejmują wszystkie poziomy hałasu oraz zatyczki, wykonane zazwyczaj z materiału silikonowego. Nauszniki przeciwhałasowe są ważną częścią każdego sprzętu ochronnego. Mogą być noszone samodzielnie, przymocowane do kasku lub ukryte pod hełmem.
Jakie środki ochrony słuchu wybrać?
Jeśli chodzi o hałas, i ochronę przed nim, nie ma jednego uniwersalnego produktu, który pasuje do wszystkich. Hałas może występować w wielu formach i o różnej intensywności, co oznacza, że indywidualne wymagania w zakresie ochrony mogą się różnić w zależności od tego, na co dana osoba jest narażona lub jak długo trwa narażenie na hałas. Na przykład, hałasy impulsowe, takie jak krótkotrwałe dźwięki o wysokim natężeniu trwające krócej niż 30 minut, zazwyczaj nie wymagają nauszników, ale dłuższe okresy związane z warsztatami w środowisku pracy mogą je uzasadniać, podczas gdy ciągły ryk o niższym poziomie może już wymagać nauszników.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym bhp-profi.com.