Jakie są typy parzenia kaw i jak parzyć kawę?
Miłośnicy kawy od wieków szukają różnych sposobów na wydobycie najlepszego smaku z ziaren kawy. W ich dążeniu do poprawy jakości wynaleziono mnóstwo urządzeń i akcesoriów do parzenia kawy. Od ręcznych metod parzenia po automatyczne ekspresy. Chociaż metody są różne, wszystkie mają wspólny cel – dostarczyć filiżankę czysto aromatycznej i pysznej kawy. Jednak, nie tylko metoda parzenia ma wpływ na finalny smak i aromat. Główną częścią tego procesu stanowią dobrej jakości, aromatyczne ziarna kawy. To one decydują o jakości i aromacie kawy.
Metody parzenia kawy
Gotowanie jest najprostszą i starą metodą parzenia kawy. Zapewnia uzyskanie doskonałego i mocnego naparu.
Kawa kowbojska
Kawa kowbojska to bardzo prosta, tania metoda parzenia kawy. Wystarczy dowolny garnek, kawa i źródło ciepła, czy to palnik gazowy czy ognisko. Do garnka z wrzącą wodą należy dodać zmieloną kawę i gotować przez kilka minut. Następnie zdjąć z ognia i pozostawić na kilka sekund, aż fusy opadną na dno. Po tym czasie kawa jest gotowa do przelania w filiżankę.
Rozmiar mielenia: bardzo grube ziarna
Zalety: łatwa do zaparzenia, przenośna i tania metoda
Wady: fusy mogą pływać w filiżance, smak nie jest wyrazisty
Kawa po turecku
Kawa po turecku jest metodą parzenia z Bliskiego Wschodu, która daje napój mocny, aromatyczny, z pianą. W specjalnym miedzianym tygielku należy wymieszać drobno zmieloną kawę z cukrem i zalać wodą. Woda musi być bardzo zimna, by wydobyć z kawy to, co najlepsze. Do kawy można dodać kardamon lub cynamon, nie można za to dodawać do niej śmietanki ani mleka. Tygielek należy postawić na małym ogniu i obserwować aż kawa zacznie się podnosić, wówczas należy zdjąć naczynie z ognia, nie dopuszczając do zagotowania. Po trzykrotnym podniesieniu się kawy, jest ona gotowa do spożycia.
Rozmiar mielenia: bardzo drobne ziarna
Zalety: mocna i ciemna z ciekawą fakturą
Wady: smak może być zbyt intensywny, wymaga specjalnego wyposażenia i czasu do przygotowania
Moczenie zmielonej kawy wydobywa mnóstwo smaku i kofeiny. Bezpośredni kontakt kawy z wodą przez kilka minut nadaje jej mocnego smaku i intensywnego koloru.
Prasa francuska
Kawa z prasy francuskiej jest łatwa do zrobienia i stosunkowo szybka. Daje bogatą, nieco teksturowaną kawę. Wystarczy wsypać zmieloną kawę do specjalnego dzbanka i zalać gorącą wodą. Po 3-4 minutach parzenia należy zanurzyć filtr w celu oddzielenia naparu od fusów kawowych. Aby uzyskać najlepszy smak, kawę należy od razu przelać do filiżanek, bądź do innego dzbanka, by zapobiec zbyt długiemu parzeniu.
Rozmiar mielenia: średnio-grube ziarna
Zalety: łatwa do zaparzenia, mocny i wyrazisty smak, można zaparzyć kawę na kilka filiżanek jednocześnie
Wady: może być gorzka przez długie zanurzanie ziaren kawy w wodzie, przez sitko może przejść osad
Cold brew
Cold brew, czyli kawa parzona na zimno ma niską kwaskowatość i jest lekko słodka. Metoda ta jest bardzo prosta w przygotowaniu, ale wymaga więcej czasu parzenia. W dowolnym naczyniu, ziarna kawy należy zalać wodą o temperaturze pokojowej. Najlepiej odstawić ją na całą noc, by wydobyć wyrazisty aromat. Rano zostaje tylko przelać ją do szklanki, dodać lód bądź mleko i cieszyć się pyszną, mrożoną kawą.
Rozmiar mielenia: grube ziarna
Zalety: mocny lekko słodkawy smak, niska kwasowość, łatwa do zaparzania, nie wymaga specjalnego sprzętu
Wady: parzenie zajmuje wiele godzin
Torebki na kawę
Ta metoda wykorzystuje fusy z kawy zamknięte w miękkich torebkach podobnych do torebek herbaty. Parzenie kawy nie może być prostsze. Wystarczy zalać torebkę gorącą wodą, pozostawić na 3-4 minuty i gotowe.
Zalety: bardzo łatwa do zaparzenia, tania
Wady: mało aromatyczna, nie ma możliwości dostosowania ilości kawy, która jest już zamknięta w torebce, zazwyczaj są to kawy niskiej jakości
Zaparzacze syfonowe
Zaparzacze syfonowe to jedne z najbardziej skomplikowanych zaparzaczy do kawy. Mogą być trudne w użyciu, ale prawidłowo wykonane dają czystą, gładką i aromatyczną kawę. Zaparzacze syfonowe wykorzystują podciśnienie indukowane ciepłem, aby wciągać wodę do fusów kawy. Po namoczeniu zaparzona kawa jest wciągana z powrotem do dolnej komory syfonu.
Rozmiar mielenia: średnio-grube ziarna
Zalety: wytwarza czystą, gładką i aromatyczną kawę
Wady: syfony są trudne do czyszczenia, wymagają unikalnego, nieraz drogiego sprzętu
Kawa rozpuszczalna
Kawa rozpuszczalna jest prawdopodobnie najłatwiejsza do parzenia i niedroga. Jednak prawdziwi kawosze nie uznają kawy rozpuszczalnej za prawdziwą kawę. Powstaje ona przez rozpuszczenie odwodnionych granulek kawy w gorącej wodzie. Proces ten jest błyskawiczny i nieskomplikowany.
Rozmiar mielenia: granulki kawy rozpuszczalnej
Zalety: bardzo szybkie i proste parzenie, jest tania, nie wymaga specjalnego sprzętu
Wady: jest przetworzona, nie ma aromatu prawdziwej kawy
Metody przelewowego zaparzania kawy są bardzo powszechne. Spotykane w biurach i restauracjach. Są proste i stosunkowo szybkie w przygotowaniu.
Przelewowy ekspres do kawy
Umożliwia zrobienie dużej ilości kawy na raz, nawet na 10 filiżanek. Jest bardzo prosty w obsłudze, wystarczy wlać wodę, nasypać ziarna kawy, a maszyna wszystko zrobi sama.
Rozmiar mielenia: średnie ziarna
Zalety: parzy kawę na kilka filiżanek naraz, jest prosty w użyciu, długo utrzymuje ciepło kawy
Wady: nie można zaparzyć małej ilości kawy, jest mało aromatyczna
Chemex
Daje smak i konsystencję kawy przelewowej, którą można przygotować na jedną filiżankę, jak i na 6. Kawa przelewana jest przez filtr do specjalnej karafki, która jest nie tylko użytkowa, ale i stanowi element dekoracyjny stołu.
Rozmiar mielenia: średnio-grube ziarna
Zalety: atrakcyjny design, szybko parzy kilka filiżanek jednocześnie, zapewnia przezroczystą kawę bez osadów
Wady: wymaga specjalnej karafki, konieczne są specjalne filtry, nie jest przenośna ze względu na materiał, z którego jest wykonana.
Metody oparte na ciśnieniu zazwyczaj wymagają bardziej skomplikowanych urządzeń.
Ekspresy do kawy
Ekspresy do kawy mogą być drogie i skomplikowane w obsłudze, ale są doskonałym urządzeniem do przyrządzania świetnego espresso, jak i kawy z mlekiem. Wymagają częstego czyszczenia i odkamieniania, by działały prawidłowo. Działają na zasadzie przepychania gorącej wody pod wysokim ciśnieniem, które zostało ubite w kolbie. Prawidłowo wykonane espresso można rozpoznać po jego koncentracji i prążkowanej piance. Słabe espresso lub zrobione ze starych ziaren ma jasną piankę i cienki korpus. Dobre ekspresy do kawy są droższe, niż inne metody parzenia, ale na dłuższą metę mogą zaoszczędzić pieniądze, zwłaszcza, jeśli regularnie kupuje się latte w kawiarniach.
Rozmiar mielenia: dobrze zmielona kawa
Zalety: robią doskonałe, mocne espresso, mają różne poziomy automatyzacji, pozwalają kontrolować proces parzenia
Wady: wymagają specjalistycznego, drogiego sprzętu, mogą być trudne w obsłudze, wymagają częstego czyszczenia i odkamieniania
Dzbanki Moka
Parzenie kawy w kawiarce jest tradycyjną metodą parzenia włoskiej kawy. Skoncentrowana i bogata, o lekkiej konsystencji kawa jest pyszna i szybka do zaparzania. Dzbanki są małe i przenośne. Z kolei, kawę zaparzyć na palniku gazowym, płycie indukcyjnej lub otwartym ogniu na kempingu. Woda znajdująca się w podstawie, pod ciśnieniem przechodzi przez sitko z kawą i trafia do komory, z której gotową kawę można przelać do filiżanki.
Rozmiar mielenia: grube ziarna
Zalety: łatwe do zaparzania, przenośne, tanie, parzą wyśmienicie aromatyczną kawę
Wady: mogą wytwarzać zbyt mocną kawę, wymagają specjalistycznego sprzętu
AeroPress
AeroPress jest młodą i alternatywną metodą parzenia kawy. Niewielkie rozmiary i łatwość zaparzania kawy, doskonale sprawdza się w warunkach domowych, jak i w podróżach. Aeropress można zaparzyć na kilka sposobów, ale podstawowy proces polega na dodaniu zmielonych ziaren kawy, papierowego filtra i gorącej wody. Następnie należy nacisnąć tłoczek, aby przefiltrować kawę. Kawa jest skoncentrowana i przypomina espresso.
Zalety: bardzo lekki i przenośny, wytwarza gładką i bogatą kawę, prosty w użyciu, w szybkim czasie parzy kawę, niedrogi
Wady: wymaga specjalistycznego sprzętu, potrzebne są specjalistyczne filtry papierowe
Ekspresy na kapsułki
Automaty na kapsułki są bardzo wygodne i proste w użyciu. Nie wymagają mielenia kawy, ale także nie dają kontroli nad mocą kawy. Ekspresy wymagają częstego czyszczenia i odkamieniania. By zaparzyć kawę, wystarczy włożyć kapsułkę w odpowiednie miejsce, dodać wodę i nacisnąć przycisk start.
Zalety: bardzo proste w użyciu, szybki czas parzenia
Wady: należy je regularnie czyścić i odkamieniać, kapsułki mogą być drogie i są wykonane z plastiku, przy codziennym parzeniu produkują duże ilości śmieci
Istnieje wiele metod parzenia kawy. Nie da się jednoznacznie wybrać najlepszej z nich. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Bez względu na ulubioną metodę parzenia najważniejsze są jednak dobrej jakości, aromatyczne ziarna kawy. Możesz je znaleźć w sklepie Markan.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym markan-agdrtv.pl.