Na co zwracać uwagę kupując suszone owoce?
Dietetycy zalecają spożywanie suszonych owoców jako przekąski, ponieważ są one dobrym źródłem błonnika, witamin i minerałów. Suszone owoce są świetną przekąską, ale mogą być także wysokokaloryczne. Oto kilka wskazówek, jak wybierać najlepsze suszone owoce.
Dlaczego warto jeść suszone owoce?
Podobnie jak świeże owoce, suszone dostarczają wielu składników odżywczych. Do najważniejszych z nich należą magnez, potas, żelazo, fosfor, miedź, witamina A i C. Ich niewątpliwą zaletą jest duża zawartość błonnika. Błonnik może być pomocny zarówno w zaparciach, jak i w nadwadze. Skuteczność suszonych owoców jako doskonałej przekąski dla sportowców podkreśla ich lekkość i skoncentrowana zawartość cukru. Zawierają one polifenole, które chronią przed stresem oksydacyjnym spowodowanym wysiłkiem, a tlenek azotu zawarty w suszonych owocach rozszerza naczynia krwionośne i poprawia krążenie.
Jednak ze względu na wysoką zawartość cukru w suszonych owocach i ich skłonność do powodowania próchnicy zębów, spożywanie suszonych owoców jako samodzielnej przekąski nie jest zalecane. Osoby z problemami żołądkowo-jelitowymi lub biegunką również powinny zachować umiar w spożywaniu suszonych owoców, jeśli chcą uniknąć dyskomfortu. W takich przypadkach warto dodać je do swoich ulubionych potraw, np. owsianki.
Jakie suszone owoce można kupić w sklepach?
Suszone owoce, w tym suszone śliwki, daktyle czy jagody goji są doskonałym źródłem wielu witamin, minerałów i składników odżywczych, które wspomagają funkcjonowanie naszego organizmu. Suszone owoce można kupić w większości sklepów spożywczych, ale także w Internecie, gdzie ich wybór jest bardzo zróżnicowany, a co więcej — nieograniczony. Zarówno w supermarketach, jak i w sklepach internetowych ze zdrową żywnością dostępnych jest wiele odmian. Do wyboru mamy między innymi takie owoce jak suszone rodzynki, śliwki, daktyle, figi, morele, banany, żurawina czy jagody goji.
Dużą popularnością cieszą się także chipsy bananowe i chipsy jabłkowe, które okazały się świetną przekąską pomiędzy posiłkami. Zazwyczaj oblane są słodkim syropem lub doprawione przyprawami i solą. Suszenie jabłek i bananów odbywa się w taki sam sposób, w jaki suszy się je do celów kulinarnych. Proces sztucznego suszenia można przeprowadzać o każdej porze roku. Jabłka i banany zwłaszcza suszone, są smaczne i pożywne. Zawierają wiele cennych składników odżywczych i witamin, które mają korzystny wpływ na zdrowie człowieka, m.in. wzmacniają układ odpornościowy i chronią przed nowotworami. Są bardzo łatwe w przygotowaniu i można je stosować we wszystkich rodzajach potraw. Suszone jabłka są również wykorzystywane w różnych deserach i ciastach.
Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie suszonych owoców?
Powinniśmy zacząć od regularnego sprawdzania składników na etykietach produktów, które kupujemy w supermarkecie. Zacznijmy od 100 gramów badanego produktu i sprawdźmy, ile zawiera cukru. Porównaj tę liczbę z innymi, podobnymi produktami. Jeśli jeden produkt ma więcej cukru niż jego porównywalna wersja, spróbuj go zastąpić. Możesz się zdziwić, ile łyżeczek cukru zawiera niewinnie wyglądający batonik musli! To samo dotyczy suszonych owoców. Aby wiedzieć, ile energii i tłuszczu dostarczają suszone owoce, warto sprawdzić, ile wody usunięto z nich podczas procesu suszenia, ponieważ ma to duży wpływ na ilość cukru w owocach. W tym celu koniecznie sprawdź zawartość cukru w suszonych owocach. Niektóre z nich mogą zawierać tyle samo cukru, co ciastka. Producenci dodają również oleje do niektórych owoców – zwykle żurawiny – aby wzmocnić ich smak. Zalecamy unikanie tego typu przekąsek.
Nawyk sprawdzania etykiet na produktach przyniesie Ci dwie korzyści: Po pierwsze, gdy będziesz wiedział, ile cukru, tłuszczu i innych składników zawiera dany produkt spożywczy, będziesz mógł podejmować świadome decyzje, co kupić, a czego unikać. Po drugie, wybieranie zdrowszej żywności i przekąsek przyczyni się do ogólnej utraty wagi.
Artykuł powstał we współpracy z Vitline – internetowym sklepem ze zdrową żywnością.