Ochrona słuchu w pracy

Kiedy utrata słuchu lub upośledzenie słuchu staje się wynikiem narażenia związanego z pracą? W końcu żyjemy w świecie, w którym głośne dźwięki są na porządku dziennym, na przykład z dużego ruchu ulicznego, a nawet muzyki tak życzliwie dzielonej przez otwarte okna stojącego obok samochodu. I często są osoby, które myślą, że słuchawki to głośniki, a muzyka gra na tyle głośno, że każdy w pomieszczeniu może ją usłyszeć. Więc tak, głośny hałas jest powszechny. I tak, głośny hałas może prowadzić do utraty słuchu. Nie można zaprzeczyć, że narzędzia, używane w pracy, również generują głośny hałas, ale nie musi to oznaczać, utraty słuchu pracowników. Dzięki odpowiednim środkom ochrony słuchu w miejscu pracy w celu wyeliminowania, zmniejszenia i ochrony przed potencjalnie szkodliwym narażeniem na hałas, zmniejsza się prawdopodobieństwo, że pracownicy doświadczą zawodowej utraty słuchu.

Zrozumienie uszkodzenia słuchu

Jak głośny musi być hałas, aby spowodować uszkodzenie słuchu? Utrata słuchu może wystąpić po wystawieniu na 85 decybeli hałasu średnio przez 8 godzin. Spójrzmy na to z innej perspektywy. Normalne rozmowy zwykle odbywają się przy 60 decybelach, znacznie poniżej progu ubytku słuchu. Pamiętasz te słuchawki używane jako głośniki? Ta muzyka prawdopodobnie grała na pełnych obrotach, które często mogą być rejestrowane jako 105 decybeli. Istnieje taka zależność: na każde 3 decybele powyżej 85 decybeli, utrata słuchu może wystąpić o połowę szybciej. Tak więc wystarczą tylko 4 godziny ekspozycji na 88 decybeli, aby doszło do utraty słuchu i 2 godziny ekspozycji na 91 decybeli. Gdy poziom hałasu przekroczy 100 decybeli, osoba może doznać uszkodzenia słuchu w ciągu zaledwie 15 minut. Im głośniejszy hałas, tym szybciej dochodzi do utraty słuchu.

Znaczenie ochrony słuchu w miejscu pracy

Najlepszą ochroną, jaką możemy zapewnić, jest wyeliminowanie zagrożenia poprzez zlikwidowanie konieczności pracy z narzędziami lub w środowiskach, które powodują takie narażenie na hałas. Realistycznie jednak nie zawsze jest to możliwe. Możemy również pracować nad zmniejszeniem poziomu hałasu, na który narażeni są pracownicy. Dostępne są niektóre narzędzia zaprojektowane do pracy przy niższych decybelach, co zmniejsza ryzyko utraty słuchu. Można również wdrożyć kontrole administracyjne, takie jak ograniczenie liczby godzin, które pracownik może przepracować w środowisku o wysokim poziomie decybeli, lub ograniczyć godziny pracy z określonymi narzędziami i sprzętem. Ostatnią linią ochrony są środki ochrony indywidualnej, które spełniają wymagania BHP dotyczące ochrony słuchu. Zatyczki do uszu i nauszniki mogą zmniejszyć narażenie na decybele, zapewniając ochronę przed utratą słuchu. Zatyczki do uszu zapewniają największą ochronę, o ile są prawidłowo włożone.

Jak chronić słuch w pracy?

Gdy nie można ograniczyć narażenia pracownika na hałas do bezpiecznego poziomu, należy nosić nauszniki przeciwhałasowe. Dostępnych jest kilka opcji ochrony słuchu, które obejmują zatyczki do uszu, nauszniki i opaski słuchowe. Każdy z nich powinien być dokładnie przemyślany pod kątem redukcji hałasu, jaki zapewnią, a także pod kątem komfortu i dopasowania. Dabo.pl pomaga działom w doborze środków ochrony słuchu, aby zapewnić odpowiednie uwzględnienie tych zmiennych.

Typowe urządzenia ochrony słuchu

Wstępnie uformowane zatyczki do uszu — dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, aby pasowały do różnych rozmiarów kanałów usznych. Praktycznie nie rozszerzają się ani nie kurczą, więc uzyskanie dobrego uszczelnienia przewodu słuchowego może być trudne.

Formowalne lub piankowe zatyczki do uszu — Po prawidłowym umieszczeniu w uchu ten rodzaj zatyczki do uszu rozszerza się, wypełniając kanał słuchowy i uszczelniając ściany. To rozszerzenie umożliwia piankowe zatyczki do uszu pasujące do kanałów usznych o różnych rozmiarach.

Nauszniki — te urządzenia dopasowują się do głowy i otaczają cały obwód ucha zewnętrznego. Wnętrze nauszników wyłożone jest pianką akustyczną, która redukuje hałas. Ich skuteczność zależy od tego, jak szczelne jest uszczelnienie między poduszką piankową a głową.

Ochrona słuchu w miejscu pracy

Niektóre narażenia na wysokie decybele mogą być nieuniknione podczas wykonywania zadań niezbędnych dla naszej działalności, ale to nie znaczy, że nie możemy podjąć kroków w celu ochrony pracowników i ich słuchu podczas pracy. To, co robią w wolnym czasie, jak np. udział w koncercie rockowym (który może osiągnąć szczyt 130 decybeli), staje się ich wyborem. Jednak miejsce pracy musi zapewniać im bezpieczne warunki. Dabo.pl to najlepszy sklep internetowy BHP.