Stageboxy — do czego służą?

Sepidemiologiczna nieco zaburzyła nasze kontakty społeczne. Wszyscy tęsknią za nieskrępowaną radością płynącą ze słuchania wraz ze znajomymi muzyki w klubie. Jeżeli już uda nam się wybrać na imprezę, aby posłuchać muzyki na żywo, to z pewnością na scenie przyda się stagebox.

 

Mixer

Nim zostanie wyjaśnione, jak działają i do czego są potrzebne stageboxy, zacznijmy od podstawy, czyli mixera. Większość ludzi, nawet specjalnie niezaznajomionych z muzyką, wie mniej więcej jak wygląda mixer oraz posiada mgliste wyobrażenie, do czego on służy.

Mówiąc wprost: mixer to urządzenie bez którego nie obejdzie się żaden DJ. Za jego pomocą można połączyć kilka źródeł dźwięków, ale co jest najważniejsze mixer umożliwia zmianę parametrów mających wpływ na odbiór muzyki.

Przykładowo, można pewne dźwięki wygłuszyć lub wzmocnić, a także dodać specjalne efekty brzmieniowe. Ma to kolosalne znaczenie w przypadku zespołów grających na żywo, gdyż każdy instrument musi być równie dobrze słyszalny, a dodatkowe efekty pozwalają uatrakcyjnić odbiór występu.

 

Stagebox — co to jest?

Stagebox to urządzenie, które pozwala usprawnić przesyłanie dźwięków pomiędzy stołem mixerskim a grającym na scenie zespołem. Muzyka jest przesyłana za pomocą kabla wielordzeniowego. Stagebox to taka „czarna skrzynka” do której można wpiąć wiele różnych źródeł dźwięku, które stamtąd zostaną przekazane dalej poprzez wspomniany kabel wielożyłowy.

 

Jak wygląda połączenie za pomocą stageboxa?

Wszystkie mikrofony oraz instrumenty można podłączyć do stageboxa. Natomiast sam stagebox jest połączony z konsolą mikserską za pomocą jednego kabla. Jest to znacznie wygodniejsze niż łączenie wszystkich źródeł dźwięku za pomocą wielu różnych kabli, często trudnych do ułożenia czy poprowadzenia na scenie. Pojawia się też problem lokalizacji miksera: jak go ustawić, aby wszystkie źródła dźwięku można było bezproblemowo podłączyć? Dodatkowo należy to tak zrobić, aby obyło się bez straty jakości i jednocześnie fajnie jest rozmieścić muzyków na scenie w wybrany przez artystów sposób.

 

Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Podstawową zaletą stageboxa jest fakt, iż dzięki temu urządzeniu można ustawić stół mixerski w większej odległości od sceny. W tej roli doskonale sprawdzają się stageboxy cyfrowe wyposażone w przetworniki sygnałów. Przekonwertowanie sygnału analogowego na cyfrowy umożliwia przesył skrętką z wyjściem typu RJ45. Skrętka jest znacznie cieńsza od kabli wielożyłowych, a więc można ją łatwo położyć w obrębie sceny w zależności od potrzeb.

Ponadto sygnał cyfrowy nie jest wrażliwy na straty jakości podczas przesyłania nawet na duże odległości. Umożliwia to umiejscowienie sprzętu na scenie wedle potrzeb a nie pod dyktando możliwej do osiągnięcia jakości dźwięku.

 

Stageboxy — czy to już wszystkie zalety?

Być może wydaje się, że wyżej przedstawione mocne strony stageboxów to niekoniecznie tak dużo i można sobie poradzić bez nich. Sytuacja zaczyna wyglądać zupełnie inaczej, gdy mowa jest o koncercie, na którym gra kilka zespołów. W normalnych warunkach przygotowanie sprzętu dla kolejnego zespołu może trwać długie minuty. Wystarczy być melomanem chodzącym na koncerty, by mieć świadomość, jak irytujące są przedłużające się przerwy przed wejściem kolejnego zespołu oraz wszelkie problemy sprzętowe. Dla osób obsługującej scenę jest to nie tylko irytujące, ale też stresujące. Na szczęście w tej kwestii z pomocą mogą przyjść stageboxy i znacznie skrócić czas potrzebny na przepięcie instrumentów.