Bądź EKO- zbieraj deszczówkę!

Magazynowanie wody deszczowej na własnej posesji to świetny sposób nie tylko w kontekście troski o środowisko naturalne, lecz także o własny budżet. Dowiedz się, dlaczego warto gromadzić deszczówkę, jak to robić oraz w jaki sposób można ją efektywnie wykorzystać.

Po co zbierać deszczówkę?

Przede wszystkim, trzeba zaznaczyć, że jest to proste działanie, dzięki któremu obniżysz miesięczne koszty w budżecie domowym. Otóż wodę deszczową przyjazną środowisku można wykorzystywać, między innymi do podlewania roślin. Ponadto dzięki niej organizacja i porządki w ogrodzie staną się bardziej efektywne. Otóż deszczówkę można użyć do mycia narzędzi, okien, pojazdów, a nawet do spłukiwania toalet czy napełniania wody w basenie.

Poza aspektem finansowym równie ważna jest odpowiedzialność społeczna. W wielu regionach ludzie tego nie odczuwają, ale woda jest towarem deficytowym, którego w innych miejscach może drastycznie brakować. Magazynując deszczówkę, zmniejszasz zapotrzebowanie na dostarczanie wody z wodociągu. Wówczas jest to świetny sposób na oszczędność produktu, którego zasoby są ograniczone.

Jak gromadzić wodę deszczową?

Najbardziej podstawowymi metodami zbierania deszczówki jest jej gromadzenie w zbiornikach naziemnych i podziemnych. Jeśli chodzi o pierwszy rodzaj – jako pojemnik służy beczka lub dzban, zazwyczaj wykonane z tworzywa sztucznego lub gliny. Tego typu zbiorniki są całkiem pojemne, ponieważ są w stanie pomieścić nawet do 1000 litrów wody deszczowej. Na stronie Korona Shops dostępne są nieco mniejsze modele o pojemności od 10 litrów do 40 litrów. Można je zatem postawić nawet na balkonie.

Z kolei zbiorniki podziemne wykonane są z materiałów bardzo twardych, odpornych na nacisk oraz ciśnienie. Z łatwością zamontujesz tego typu pojemnik, zwłaszcza jeśli posiadasz ogród o większym metrażu. Zasadniczą różnicą między zbiornikami montowanymi nad ziemią i pod ziemią, jest ilość magazynowanej wody. Otóż zbiorniki podziemne mogą zgromadzić aż do 50 000 litrów płynu, wówczas 5 razy więcej niż w przypadku naziemnych.

Alternatywne zalety zbierania deszczówki

Poza oczywistymi korzyściami, takimi jak oszczędność oraz przyczynianie się do ochrony środowiska naturalnego, atrakcyjną zaletą jest także wszechobecnie pożądana samowystarczalność. Otóż magazynując wodę deszczową, masz kontrolę nad własnymi zasobami wodnymi, które rozdysponujesz w optymalny dla siebie sposób. Nawet Twoja kuchnia skorzysta na tym prostym wynalazku, bowiem deszczówką po jej wcześniejszym przegotowaniu możesz myć naczynia.

Wprawdzie deszczówka jest naturalnym źródłem wody, natomiast nie oznacza to, że jest krystalicznie czysta. Niestety ze względu na zanieczyszczenia mikrobiologiczne znajdujące się w powietrzu woda opadowa nie nadaje się do picia oraz mycia warzyw i owoców. Nie zmienia to faktu, że zapewni podstawowe potrzeby bytowo- gospodarcze.

Deszczówka – dobra dla portfela i planety

Można więc stwierdzić, że woda deszczowa ma wiele zastosowań, które wspomogą gospodarstwo domowe oraz Ziemię. Pamiętaj! Nie ma planety B, wówczas już teraz bądź EKO i zacznij zbierać deszczówkę.

Po artykuły gospodarstwa domowego zapraszamy na zakito.pl